Jak reálně (ne)bojovat proti hazardu?

Jedním z problémů Liberce je hazard. Jedná se o velmi složitý problém, který na sebe navazuje další mnohdy i kriminální jevy. Jelikož se jedná o apolitickou otázku, která trápí všechny politické strany, měli bychom spolupracovat napříč spektrem a vytvořit účinnou koncepci boje proti hazardu. Bohužel se však zatím děje pravý opak. Jednotliví politici si chtějí přihřát polívčičku a tak se hádají, kdo je největším bojovníkem proti hazardu. Předkládají nesmyslné návrhy šité horkou jehlou, které bohužel neřeší podstatu problému.

Cestou nesystémových a krátkozrakých řešení se prostřednictvím svého posledního návrhu vydala již tradičně Změna pro Liberec. Ta chce řešit hazard pomocí rušení heren. I když se to na první pohled zdá být jako dobrý nápad, při hlubším zamyšlení zjistíme, že tímto návrhem se problém hazardu nevyřeší. Herny totiž existují hlavně kvůli tomu, že do nich chodí závislí na hazardu a utrácejí zde velké peníze. Tím, že herny zrušíme, však gamblery nevyléčíme. Takže i po zákazu heren bude pořád existovat relativně velká poptávka po hazardu (nepočítaje efekt zakázaného ovoce, který může přilákat nové hráče). Tato poptávka po hazardu pak bude dle zákonitostí trhu uspokojena nově vzniklou nabídkou, která se oproti dnešku bude lišit svou nezákonností. To v důsledku může znamenat vznik tajných neregulovaných a nekontrolovatelných hazardních mafií, které v kočárkárnách a sklepích budou provozovat ty nejtvrdší formy hazardu. Tento hazard pak oproti dnešku nebude zdaněn a může mít ještě zhoubnější důsledky pro naše město než ten současný.

Všechna řešení, kdy předpokládáme, že zákaz změní chování závislých lidí, jsou naivní. Ze zahraničí pak známe desítky případů, kdy po zákazu došlo ke zvýšení kriminality a vytvoření mafiánského podsvětí, které prohloubilo původní problémy (vzpomeňme například na prohibici v USA). Idea návrhu Změny pro Liberec je tedy nedomyšlená. Skutečné řešení nespočívá v zákazech, ale především v práci se závislými na hazardu, prevenci a výchově. Ve chvíli, kdy gambleři odvyknou své závislosti a mladí lidé nezačnou sázet, budou herny přicházet o velkou část svých zisků a postupně začnou zanikat. Práce s gamblery, prevence a výchova ale bohužel nejsou příliš atraktivní politická témata – vyžadují totiž dlouhodobou a systematickou práci, která je mediálně nezajímavá. Naopak populistické (místy dokonce pro-korupční) zákazy heren si z pochopitelných důvodů najdou přízeň snadno. I přesto ale doufám, že v tomto případě Změna pro Liberec udělá výjimku a v zájmu města přestane politikařit. Pro budoucí vývoj je totiž naprosto nezbytné, abychom konečně začali pracovat na skutečně reálném boji proti hazardu.

Štěpán Křeček, místopředseda ODS Liberec.

Zdroj: ODS Liberec

Print Friendly
Použité štítky: ,

Přidávání komentářů není povoleno.