Je hazardem ponechat hazard bez regulace?

Už pěkně dlouho se díváme na to, jak herny postupně vytlačily z centra Liberce obchůdky, čistírny, služby a hospůdky. Marně jsem si lámal hlavu tím, proč je tento byznys tak lákavý, nikdy jsem nikoho v hernách neviděl, krupiéři postávají venku. Možná se tam hráči stahují až po půlnoci, nevím. Pak by ale nemuseli mít své herny v centru, ať se plíží klidně za městem. Taky jsem nepotkal nikoho, komu by tento stav vyhovoval.

Díky narychlo připravené vyhlášce Zastupitelstva, která jen vyjmenovává adresy, na kterých nyní provozovny s hazardem, ať s výherními automaty nebo s tzv.videoterminály jsou, a předpokládá, že se majitelé dobrovolně přihlásí k pravidlům o reklamě, jsem se dověděl víc. Ve stotisícovém městě jich máme 156. Proč jich potřebujeme tolik? A proč až 2/3 z nich nedodržují ani dosud platnou a velmi benevolentní vyhlášku? Jen si zkuste město projít a zjistit, jak daleko jsou herny od veřejných budov, škol, školek, zdravotnických zařízení. Všichni, kdo se regulací hazardu zabývají, postupně zjišťují, že se s tím nějak nedá nic dělat. A pokud mají trpělivost rozplétat houšť právních kliček pečlivě chránící existenci hazardu, dojdou až k Ministerstvu financí.

Kalousek si nechal právníky z Plzně napsat posudek, že videoterminály jsou něco jiného než výherní automaty a tak ministerští úředníci vesele rozdávali povolení k provozování bez ohledu na zákon o obcích a bez ohledu na potřeby měst a obcí. Když takové počínání shledal Ústavní soud porušením zákona, nechali si úředníci sněmovnou odhlasovat novelu zákona 202 z r. 1990, a ještě u toho předstírali, že je to krok vpřed v boji proti hazardu. Tak to tedy není, ujistil mě pan starosta Canov, kterého jsme v této věci navštívili.

Jednak se našim zákonodárcům podařilo přesunout videoterminály do jiné části zákona, takže znovu unikají verdiktu Ústavního soudu, a navíc v poslední části stanovili, že od nového roku s počátkem platnosti této novely zákona budou hazardní hry chráněny po dobu 3 let bez ohledu na nezákonnost jejich umístění nebo povolení. To znamená, že kdyby náhodou byl umístěn výherní automat přímo na základní škole, od ledna 2012 ho nemůže nikdo po dobu 3 let zrušit! Je to plivnutí do obličeje nejen Ústavnímu soudu, ale všem slušným občanům této země. A přece už dnes je možné hazard ve městě omezit. A to sice podle zákona O obcích, jako to udělali v Chrastavě.

Je třeba vyhlášku správně napsat, zdůvodnit a mít odvahu se za ni postavit. Uvidíme, zda se najde v Libereckém zastupitelstvu dostatek statečných mužů a žen, kteří konečně udělají přítrž hazardu v našich ulicích. Jen je nutné, aby novou vyhlášku proti hazardu odsouhlasili ještě do konce roku, jinak si na zavírání heren v centru města počkáme ještě další 3 roky, a to ještě hrozí, že zákonodárci, kteří zjevně podporují tento obchod se závislostí, najdou další kličky, jak udržet tak velkou hustotu heren, která je v celé Evropě neobvyklá.

MUDr. Vladislav Chvála, zastupitel za Změnu pro Liberec.

Zdroj: Změna pro Liberec

Print Friendly

Přidávání komentářů není povoleno.