LZ 09/2012 – Když populisté mlčí, je i zastupitelstvo konstruktivní

Několik měsíců se nejen v Liberci diskutuje na téma peněz z hazardu. Náměstek pro ekonomiku pan Jiří Šolc uskutečnil dva pokusy, jak tyto peníze rozdělit. První byl nekoncepční, a ten druhý byl rovněž nekoncepční. Oba návrhy zastupitelé logicky smetli ze stolu. Předseda správní rady Sportovního fondu pan Roman Šotola se s žádným pokusem ani neobtěžoval, jen se v minulém zpravodaji bil do hrudi, že se bude za sportovce prát…

Realita v politice je taková, že někdo musí řešení vymyslet a odpracovat (rozumějte vyjednat vymyšlenému řešení podporu, sejít se s politickými konkurenty a návrhy diskutovat, upravovat či obhajovat), aby pak zastupitelstvo mohlo návrh schválit. Standardní postup je, když osoba odpovědná vypracuje návrh, seznámí s ním koaliční partnery a nechá si ho uvnitř koalice schválit. Protože je v Liberci menšinová vláda, musela by zmíněná osoba získat podporu jednotlivých nekoaličních zastupitelů, případně opozičních stran. Dvakrát jsme měli možnost v zastupitelstvu sledovat, že pan náměstek Šolc učinil pouze první krok. A proto narazil.

Z lavice opozičního politika je prosazení jakéhokoli návrhu výrazně složitější. Přesto se zastupitelům za ODS podařilo připravit návrh, který vycházel z konzultací se zástupci sportovních jednot, kterých se dotyčná problematika především týkala. Z opozičních lavic jsme pak podnikli dobrodružnou cestu s nejistým koncem, do které se panu náměstkovi nechtělo. A uspěli jsme. Napříč celým zastupitelstvem jsme posbírali 30 hlasů, které zajistily koncepční, férové a pro všechny přijatelné rozdělení peněz z hazardu. Abych byl úplně přesný, bylo to téměř napříč celým zastupitelstvem. Pouze zastupitelé KSČM náš návrh nepodpořili.

Dost možná projednávání tohoto bodu usnadnil i fakt, že v zastupitelských lavicích chyběli čelní představitelé populistické vlny. Věcná diskuse tak skončila úspěšným hlasováním. Jménem těch, kterým tyto peníze pomohou, děkujeme všem podporujícím i absentujícím zastupitelům.

Michael Dufek, člen zastupitelského klubu ODS

Článek byl uveřejněn v Libereckém zpravodaji 9/2012 a na webu ODS Liberec.

Print Friendly
Použité štítky: , , ,

Přidávání komentářů není povoleno.