Otevřený dopis náměstku Jiřímu Šolcovi

Vážený pane náměstku!

Obracím se na Vás jako jedna z organizátorů projektu Liberec proti hazardu. Ač jsem na posledním zastupitelstvu ze zdravotních důvodů nemohla být přítomna osobně, všechno jsem bedlivě sledovala online. Zaujalo mě několik věcí právě v souvislosti s problematikou hazardu a jeho regulace.

1) Pojmenoval jste představu potlačení hazardu v Liberci „neproveditelným nesmyslem“. Naznačil jste, že jste nabral nějaké nové zkušenosti ohledně fungování černých heren. Vzhledem k tomu, že ale zůstalo jen u náznaku, vyzývám Vás, abyste se o své zkušenosti podělil! A pokusil se obhájit i to své silné tvrzení. Děkuji!

2) Zaujala mě Vaše argumentace, když se MUDr. Absolonová dotazovala na stagnaci v kontrol v současných provozovnách. Namítl jste, že je potřeba se domluvit a společně vyrazit. Zmínil jste také, že kontrolování je časově náročné.

Vážím si toho, že jste se prvního kola kontrol účastnil osobně. Myslím si, že osobní zkušenost je v téhle otázce zcela zásadní. Nevidím ale žádný rozumný důvod, proč by přítomnost Vaše (či přítomnost MUDr. Absolonové) měla blokovat další kola kontrol. Úplně chápu, že jsou prohlídky časově náročné, ostatně i proto jsme se zasazovali o zásadní regulaci. Domnívám se ale, že nepostradatelnými jsou v tomto případě strážníci policie, nikoli Vy. Má otázka tedy zní – skutečně si myslíte, že je nezbytné, aby kontroly zaměstnávaly i politiky?

3) Jste si vědom toho, že vláda ČR 14. března 2012 de facto rozhodla, že každý videoloterijní terminál provozovaný na území ČR (i Liberce) porušuje zákony této země? Konkrétně zákon o loteriích (v otázce maximálních sázek, délky povolení, povolování VLT v blízkosti veřejných budov atd.)? Na jednom z minulých zastupitelstev jsem peníze plynoucí do rozpočtu z hazardu označila za nemorální. Dovolte mi, abych toto vyjádření „upgradovala“. Zmiňovaným rozhodnutím byly totiž tyto peníze opentleny rovnou přívlastkem špinavé! Ptám se – hodláte tuto skutečnost nějakým způsobem reflektovat, zaujmout k ní nějaké stanovisko?

Na závěr mi dovolte vyjádřit upřímné politování. Je mi doopravdy líto, kolik času muselo už zastupitelstvo věnovat problematice hazardu a jeho regulace. Věřím, že v mezidobí mohlo řešit spoustu důležitějších věcí. Je již zcela evidentní, že se neshodneme v otázce, jak s danou situací naložit. Zatím jste mne ale nepřesvědčil o tom, že neshoda je obecná (ve formě navrhovatelé obecné regulace vs. zbytek zastupitelstva), nebo platí jen mezi navrhovatelem a Vámi osobně. Mohla bych citovat výroky koaličních zastupitelů (i přímo zastupitelů LO) ze zasedání 15. prosince 2011, ale mám za to, že víte, o čem mluvím…

Kdybyste se napříště zasadil o diskuzi o vyhlášce v plénu celého zastupitelstva a neblokoval již samotné zařazení bodu na program jednání, možná bychom byli všichni zase o něco moudřejší. Zvažte to a mějte se hezky.

S pozdravem

Jana Schlegelová

Print Friendly

Přidávání komentářů není povoleno.